Przepisy prawne
w §2, punkcie 2, podpunkcie C i D określone zostały wymagania jakie należy udokumentować, aby Baza lub Stacja Paliw, mogły być eksploatowane w ramach koncesjonowanej działalności w zakresie wytwarzania, magazynowania, przesyłania i dystrybucji oraz obrotu paliwami ciekłymi.
âOdrębne przepisyâ przywołane w tekście to w szczególności:
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 21 grudnia 2001 roku (Dz. U. Nr 243, poz. 2063) w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie, ze zmianą wprowadzoną
- Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 12 grudnia 2007 roku (Dz. U. Nr 240, poz. 1753),
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 18 września 2001 roku (Dz. U. Nr 113, poz. 1211), w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego, jakim powinny odpowiadać zbiorniki bezciśnieniowe i niskociśnieniowe przeznaczone do magazynowania materiałów ciekłych zapalnych,
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 20 września 2006 roku (Dz. U. Nr 181, poz. 1335) w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego, jakim powinny odpowiadać urządzenia do napełniania i opróżniania zbiorników transportowych.
Przywołane przepisy regulują również szczegółowo co należy rozumieć jako wyposażenie przywołane w §2 p. 2d.
Ujmując rzecz w skrócie, zbiorniki użytkowane na Bazie lub Stacji paliw powinny być dwupłaszczowe (przy osi poziomej), lub z podwójnym dnem (przy osi pionowej), dodatkowo wyposażone w urządzenia do kontroli szczelności przestrzeni międzypłaszczowej.
Te rozwiązania zapobiegają przenikaniu produktów do gruntu i wód gruntowych oraz sygnalizują ewentualne nieszczelności płaszcza zasadniczego.
Urządzenia zlewowe i dystrybucyjne muszą być wyposażone w instalacje hermetyzacyjne, zapobiegające przedostawaniu się oparów do atmosfery.